Meade Championships 2005 - 2/19/2005
Team Rankings - Through Event 24
Female Team Scores
Place School Points
1 Meade MD 154
2 Edmond Burke Swim EBS 135
3 School Without Walls SWW 88
4 Grace Brethren Swim GBS 63
Total 440.00
Male Team Scores
Place School Points
1 Meade MD 130
2 Grace Brethren Swim GBS 112
3 Edmond Burke Swim EBS 103
4 School Without Walls SWW 19
Total 364.00
Meade Championships 2005 - 2/19/2005
Results - Meade Championships 2005
Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time Points
1 Meade A 2:05.33 18
2 Grace Brethren Swim A 2:17.15 14
3 Edmond Burke Swim A 2:23.19 12
Event 2 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time Points
1 Meade B 2:24.78 18
2 School Without Walls A 2:35.03 14
3 Edmond Burke Swim A 2:35.65 12
4 Grace Brethren Swim A 2:43.22 10
5 Meade A 3:04.70 8
Event 3 Boys 200 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time Points
1 Pierce, Philip FR Meade 2:36.88 9
2 Gilmore, J Grace Brethren Swim 2:41.24 7
3 Valdez, Henry Edmond Burke Swim 2:47.06 6
4 Sowers, Garrett JR Meade 3:02.71 5
Event 4 Girls 200 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time Points
1 Konval, Catherine Edmond Burke Swim 2:26.97 9
2 Bergman, Hannah School Without Walls 2:46.41 7
3 Abrams, Sarah SO Meade 2:46.69 6
4 Bomond, M Grace Brethren Swim 2:54.61 5
5 Hansen, Mia SO Meade 2:55.36 4
6 Jordan, Iman Edmond Burke Swim 2:55.71 3
7 Romano, T Grace Brethren Swim 3:10.01 2
8 Kelly, Mandi JR Meade x3:11.48
Event 5 Boys 200 Yard IM
Name Yr School Finals Time Points
1 Heying, J Grace Brethren Swim 2:53.30 9
2 Heying, K Grace Brethren Swim 2:54.14 7
3 Damond, Zach Edmond Burke Swim 2:55.35 6
4 Staples, Phillip JR Meade 3:23.14 5
Event 6 Girls 200 Yard IM
Name Yr School Finals Time Points
1 St. Claire, Ally Edmond Burke Swim 2:18.41 9
2 Cookman, Susan FR Meade 2:19.02 7
3 Gilbertson, Kelly JR Meade 2:41.20 6
4 Williams, Samantha School Without Walls 2:59.11 5
5 Ozment, Zoe School Without Walls 4:17.27 4
Event 7 Boys 50 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time Points
1 Cookman, John JR Meade 25.76 9
2 Everett, P Grace Brethren Swim 27.83 7
3 Thoreson, Nathan School Without Walls 28.14 6
4 Harris, B Grace Brethren Swim 28.52 5
5 Sowers, Garrett JR Meade 30.08 4
(Event 7 Boys 50 Yard Freestyle)
Name Yr School Finals Time Points
6 Cabrera, Jeronimo School Without Walls 30.63 3
7 Le, Kevin Edmond Burke Swim 32.06 2
8 Damond, Zach Edmond Burke Swim 32.31 1
9 Martin, Darin Edmond Burke Swim x34.92
10 Armstrong, P Grace Brethren Swim x38.72
Event 8 Girls 50 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time Points
1 Abrams, Sarah SO Meade 30.90 9
2 Sloss, Hannah School Without Walls 32.75 7
3 Wheeler, J Grace Brethren Swim 33.59 6
4 Keller, Leo Edmond Burke Swim 33.72 5
5 Parada-Worby, Laila School Without Walls 36.23 4
6 Carter, Stephanie FR Meade 37.49 3
7 Glist, Anna Edmond Burke Swim 38.25 2
8 Nemeth, S Grace Brethren Swim 38.31 1
9 Ratcliff, L Grace Brethren Swim x38.43
Event 11 Boys 100 Yard Butterfly
Name Yr School Finals Time Points
1 Isaacs, Bob JR Meade 1:17.86 9
2 Heying, J Grace Brethren Swim 1:29.28 7
Event 12 Girls 100 Yard Butterfly
Name Yr School Finals Time Points
1 Konval, Catherine Edmond Burke Swim 1:19.95 9
2 Varela, Dilia School Without Walls 1:21.79 7
3 Gilbertson, Emily FR Meade 1:28.91 6
4 Newman, Andrea JR Meade 1:28.99 5
5 Bomond, M Grace Brethren Swim 1:37.84 4
6 Reisman, L Grace Brethren Swim 1:40.41 3
--- Ozment, Zoe School Without Walls DQ
Event 13 Boys 100 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time Points
1 Rice, Adam Edmond Burke Swim 1:01.91 9
2 David, David Edmond Burke Swim 1:04.59 7
3 Everett, P Grace Brethren Swim 1:04.81 6
4 Thoreson, Nathan School Without Walls 1:06.05 5
5 Pierce, Philip FR Meade 1:06.57 4
6 Harris, B Grace Brethren Swim 1:07.82 3
7 Isaacs, Bob JR Meade 1:09.07 2
8 Gilmore, J Grace Brethren Swim x1:14.41
Event 14 Girls 100 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time Points
1 Forrester, Emma Edmond Burke Swim 1:12.44 9
2 Johnson, Grace Edmond Burke Swim 1:14.72 7
3 Hansen, Mia SO Meade 1:15.35 6
4 Holness, Ali Edmond Burke Swim x1:16.07
5 Cookman, Susan FR Meade 1:16.29 5
6 Sloss, Hannah School Without Walls 1:17.70 4
(Event 14 Girls 100 Yard Freestyle)
Name Yr School Finals Time Points
7 Hilliard, Michelle School Without Walls 1:27.61 3
8 Nemeth, S Grace Brethren Swim 1:31.97 2
9 Breedlove, Sarah FR Meade x1:36.56
10 Medows, A. Edmond Burke Swim 1:42.46 1
Event 15 Boys 500 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time Points
1 Maher, Timmy JR Meade 6:33.04 9
2 Heying, K Grace Brethren Swim 7:11.47 7
3 Seavy, Aaron Edmond Burke Swim 7:18.76 6
4 Martin, Darin Edmond Burke Swim 8:43.98 5
5 Warshaurer, Steven JR Meade 8:48.28 4
Event 16 Girls 500 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time Points
1 St. Claire, Ally Edmond Burke Swim 5:15.56 9
2 Newman, Andrea JR Meade 7:42.41 7
3 Jordan, Iman Edmond Burke Swim 8:17.87 6
4 Long, D Grace Brethren Swim 8:33.34 5
5 Kelly, Mandi JR Meade 8:39.83 4
Event 17 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time Points
1 Meade A 1:54.19 18
2 Grace Brethren Swim A 2:00.77 14
3 Edmond Burke Swim A 2:03.10 12
Event 18 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time Points
1 Edmond Burke Swim A 2:05.88 18
2 School Without Walls A 2:09.03 14
3 Meade A 2:12.48 12
4 Grace Brethren Swim A 2:24.66 10
Event 19 Boys 100 Yard Backstroke
Name Yr School Finals Time Points
1 Cookman, John JR Meade 1:11.21 9
2 Harris, B Grace Brethren Swim 1:15.50 7
3 Heying, K Grace Brethren Swim 1:21.51 6
4 Le, Kevin Edmond Burke Swim 1:33.07 5
5 David, David Edmond Burke Swim 1:36.91 4
6 Warshaurer, Steven JR Meade 1:47.93 3
7 Armstrong, P Grace Brethren Swim x2:11.60
Event 20 Girls 100 Yard Backstroke
Name Yr School Finals Time Points
1 Gilbertson, Kelly JR Meade 1:14.19 9
2 Varela, Dilia School Without Walls 1:16.99 7
3 Reisman, L Grace Brethren Swim 1:26.30 6
4 Parada-Worby, Laila School Without Walls 1:33.73 5
5 Forrester, Emma Edmond Burke Swim 1:34.06 4
6 Long, D Grace Brethren Swim 1:38.76 3
(Event 20 Girls 100 Yard Backstroke)
Name Yr School Finals Time Points
7 Glist, Anna Edmond Burke Swim 1:42.35 2
8 Romano, T Grace Brethren Swim x1:43.18
9 Breedlove, Sarah FR Meade 2:03.32 1
Event 21 Boys 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Finals Time Points
1 Gilmore, J Grace Brethren Swim 1:16.38 9
2 Rice, Adam Edmond Burke Swim 1:18.01 7
3 Maher, Timmy JR Meade 1:18.18 6
4 Cabrera, Jeronimo School Without Walls 1:19.16 5
5 Gilmore, T. Grace Brethren Swim 1:26.18 4
6 Valdez, Henry Edmond Burke Swim 1:30.45 3
7 Staples, Phillip JR Meade 1:33.02 2
Event 22 Girls 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Finals Time Points
1 Gilbertson, Emily FR Meade 1:28.94 9
2 Keller, Leo Edmond Burke Swim 1:31.80 7
3 Williams, Samantha School Without Walls 1:33.98 6
4 Holness, Ali Edmond Burke Swim 1:37.34 5
5 Johnson, Grace Edmond Burke Swim x1:37.77
6 Bomond, M Grace Brethren Swim 1:38.07 4
7 Seeman, Emily JR Meade 1:48.16 3
8 Nemeth, S Grace Brethren Swim 1:48.94 2
9 Bergman, Hannah School Without Walls 1:49.26 1
10 Carter, Stephanie FR Meade x1:58.49
11 Medows, A. Edmond Burke Swim x2:00.68
Event 23 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time Points
1 Edmond Burke Swim A 4:23.42 18
2 Meade A 4:25.28 14
Event 24 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time Points
1 Edmond Burke Swim A 4:49.56 18
2 Meade B 4:56.89 14
3 Meade A 6:13.11 12


Venit Home | WAST | WASC | LHS | Meade | MISM | Soccer | T-Ball | Lacrosse |
Pictures | Meet Results | 2004 Roster | Top Times |
To contact us:
Coach Cherlynn Venit (301) 725-7711
Cherlynn Venit
414 Forest Bridge Ct
Laurel, MD 20724

© 2003-2005 Venitsports