Hy-Tek's MEET MANAGER 4:56 PM 1/16/2006 Page 1
Edmond Burke @ Meade - 1/14/2006
Team Rankings - Through Event 24
Female Team Scores
Place School Points
1 Edmond Burke Swim EBS 85
2 Meade High School MHS 60
Total 145.00
Male Team Scores
Place School Points
1 Meade High School MHS 62
2 Edmond Burke Swim EBS 57
Total 119.00
Edmond Burke @ Meade - 1/14/2006
Results
Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Meade High School A NT 2:07.78 8
1) Cookman, John 2) Pierce, Phillip 3) Maher, Tim 4) Warshauer, Steven
2 Edmond Burke Swim A NT 2:23.22 4
1) Rice, Adam 2) Hair, Emerson 3) D'Adidio, Alex 4) Diamond, Zack
Event 2 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Meade High School A NT 2:25.13 8
1) Gilbertson, Kelly 2) Kennedy, Virginia 3) Gilbertson, Emily 4) Abrams, Sarah
2 Edmond Burke Swim A NT 2:46.28 4
1) Jordan, Iman 2) Weisser, Merikan 3) Forrester, Emma 4) Hall, Regina
Event 3 Boys 200 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Martin, Darin Edmond Burke Swim NT 3:02.45 6
2 Warshauer, Steven Meade High School NT 3:15.93 4
Event 4 Girls 200 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Altman, Jill Edmond Burke Swim NT 2:32.91 6
2 Kennedy, Virginia Meade High School NT 2:47.23 4
3 Jordan, Iman Edmond Burke Swim NT 3:02.58 3
Event 5 Boys 200 Yard IM
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Tucker, Matt Edmond Burke Swim NT 2:22.19 6
2 Maher, Tim Meade High School NT 2:39.11 4
Event 6 Girls 200 Yard IM
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Gilbertson, Kelly Meade High School NT 2:36.23 6
2 Konval, Catherine Edmond Burke Swim NT 2:48.00 4
3 Faram, Jojo Edmond Burke Swim NT 3:18.33 3
Event 7 Boys 50 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Cookman, John Meade High School NT 25.90 6
2 Robinson, Ryan Meade High School NT 28.13 4
3 D'Adidio, Alex Edmond Burke Swim NT 33.68 3
4 Hair, Emerson Edmond Burke Swim NT 34.48 2
Event 8 Girls 50 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Abrams, Sarah Meade High School NT 31.64 6
2 Hall, Regina Edmond Burke Swim NT 36.42 4
3 White, Chelsea Edmond Burke Swim NT 37.00 3
4 Weisser, Merikan Edmond Burke Swim NT 43.56 2
5 Greenway, Kayla Meade High School NT 47.72 1
6 Mack, Angela Meade High School NT 1:16.30
Event 11 Boys 100 Yard Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Rice, Adam Edmond Burke Swim NT 1:08.07 6
(Event 11 Boys 100 Yard Butterfly)
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
2 Pierce, Phillip Meade High School NT 1:38.50 4
Event 12 Girls 100 Yard Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Gilbertson, Emily Meade High School NT 1:22.93 6
2 Konval, Catherine Edmond Burke Swim NT 1:24.13 4
--- Jordan, Iman Edmond Burke Swim NT DQ
Event 13 Boys 100 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Tucker, Matt Edmond Burke Swim NT 57.59 6
2 Robinson, Ryan Meade High School NT 1:06.47 4
3 Diamond, Zack Edmond Burke Swim NT 1:08.60 3
Event 14 Girls 100 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Johnson, Grace Edmond Burke Swim NT 1:12.68 6
2 Forrester, Emma Edmond Burke Swim NT 1:14.09 4
3 Abrams, Sarah Meade High School NT 1:16.74 3
4 Glist, Anna Edmond Burke Swim NT 1:23.86 2
5 Greenway, Kayla Meade High School NT 2:03.10 1
Event 15 Boys 500 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Maher, Tim Meade High School NT 6:53.83 6
2 Martin, Darin Edmond Burke Swim NT 8:37.11 4
Event 16 Girls 500 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Gilbertson, Emily Meade High School NT 7:02.59 6
2 Williams, Sam Edmond Burke Swim NT 7:28.77 4
Event 17 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Meade High School A NT 1:59.92 8
1) Robinson, Ryan 2) Pierce, Phillip 3) Maher, Tim 4) Cookman, John
Event 18 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Edmond Burke Swim A NT 2:35.44 8
1) Keller, Lea 2) White, Chelsea 3) Rocco, Voldez 4) Hall, Regina
2 Meade High School A NT 3:18.81 4
1) Gilbertson, Kelly 2) Mack, Angela 3) Greenway, Kayla 4) Abrams, Sarah
Event 19 Boys 100 Yard Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Cookman, John Meade High School NT 1:11.93 6
2 Warshauer, Steven Meade High School NT 1:34.04 4
Event 20 Girls 100 Yard Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Williams, Sam Edmond Burke Swim NT 1:21.31 6
2 Kennedy, Virginia Meade High School NT 1:25.88 4
3 Hall, Regina Edmond Burke Swim NT 1:33.31 3
(Event 20 Girls 100 Yard Backstroke)
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
4 Forrester, Emma Edmond Burke Swim NT 1:39.01 2
5 Mack, Angela Meade High School NT 2:58.01 1
Event 21 Boys 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Rice, Adam Edmond Burke Swim NT 1:16.47 6
2 Pierce, Phillip Meade High School NT 1:19.83 4
3 Diamond, Zack Edmond Burke Swim NT 1:28.32 3
Event 22 Girls 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time Points
1 Gilbertson, Kelly Meade High School NT 1:23.38 6
2 Keller, Lea Edmond Burke Swim NT 1:31.15 4
3 Altman, Jill Edmond Burke Swim NT 1:32.14 3
4 Faram, Jojo Edmond Burke Swim NT 1:37.42 2
Event 23 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Edmond Burke Swim A NT 4:42.34 8
1) Tucker, Matt 2) Rice, Adam 3) Diamond, Zack 4) Martin, Darin
Event 24 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Edmond Burke Swim A NT 4:52.27 8
1) Konval, Catherine 2) Johnson, Grace 3) Faram, Jojo 4) Altman, Jill
2 Meade High School A NT 8:12.85 4
1) Gilbertson, Emily 2) Kennedy, Virginia 3) Mack, Angela 4) Greenway, Kayla