Grace Brethren & Edmund Burke @ Meade - 1/28/2006
Results
Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Meade High School A NT 2:17.27
2 Grace Brethren A NT 2:23.39
Event 2 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Edmund Burke Swim A NT 2:39.87
2 Grace Brethren A NT 2:41.32
3 Meade High School A NT 3:08.00
1) Cookman, Susan
Event 3 Boys 200 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 heying, josh Grace Brethren NT 2:31.15
2 Martin, Darin Edmund Burke Swim NT 2:56.93
3 neuzio, sean Edmund Burke Swim NT 3:12.68
4 Warshauer, Steven Meade High School NT 3:12.80
Event 4 Girls 200 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 Altman, Jill Edmund Burke Swim NT 2:34.50
2 Williams, Sam Edmund Burke Swim NT 2:40.70
3 wheeler, jeannette Grace Brethren NT 2:47.33
4 dallahan, erin Grace Brethren NT 2:48.55
5 Kennedy, Virginia Meade High School NT 2:51.25
Event 5 Boys 200 Yard IM
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 heying, kevin Grace Brethren NT 2:52.16
2 Pierce, Phillip Meade High School NT 2:53.77
3 Diamond, Zack Edmund Burke Swim NT 2:57.37
Event 6 Girls 200 Yard IM
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 Konval, Catherine Edmund Burke Swim NT 2:49.02
2 Cookman, Susan Meade High School NT 3:07.64
3 Keller, Lea Edmund Burke Swim NT 3:07.95
Event 7 Boys 50 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 Robinson, Ryan Meade High School NT 27.95
2 Callahan, Matt Meade High School NT 29.59
3 Hair, Emerson Edmund Burke Swim NT 33.13
4 neuzio, sean Edmund Burke Swim NT 33.76
5 brooks, jon Grace Brethren NT 36.46
6 caumen-white, charlie Edmund Burke Swim NT 37.94
7 dupree, plentis Grace Brethren NT 39.74
Event 8 Girls 50 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 wheeler, jeannette Grace Brethren NT 32.49
2 Abrams, Sarah Meade High School NT 32.53
3 White, Chelsea Edmund Burke Swim NT 36.82
(Event 8 Girls 50 Yard Freestyle)
Name Yr School Seed Time Finals Time
4 frankenfield, brittney Grace Brethren NT 38.03
5 valdez, rocio Edmund Burke Swim NT 42.95
6 weisser, monkan Edmund Burke Swim NT 43.64
7 Greenway, Kayla Meade High School NT 46.25
8 mcconnell, maura Edmund Burke Swim NT x49.59
Event 11 Boys 100 Yard Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 Tucker, Matt Edmund Burke Swim NT 1:06.27
2 Maher, Tim Meade High School NT 1:14.52
3 heying, josh Grace Brethren NT 1:17.68
Event 12 Girls 100 Yard Butterfly
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 brown, renee Edmund Burke Swim NT 1:10.93
2 Altman, Jill Edmund Burke Swim NT 1:29.13
3 bonomo, meghan Grace Brethren NT 1:34.63
4 Abrams, Sarah Meade High School NT 1:41.50
Event 13 Boys 100 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 Robinson, Ryan Meade High School NT 1:06.38
2 gilmore, jon Grace Brethren NT 1:06.48
3 valdez, henry Edmund Burke Swim NT 1:08.59
4 D'Adidio, Alex Edmund Burke Swim NT 1:11.71
5 Callahan, Matt Meade High School NT 1:15.31
Event 14 Girls 100 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 Johnson, Grace Edmund Burke Swim NT 1:11.34
2 Glist, Anna Edmund Burke Swim NT 1:24.44
3 meadows, andi Grace Brethren NT 1:38.15
4 dupree, emerald Grace Brethren NT 1:54.76
5 Greenway, Kayla Meade High School NT 1:55.31
6 Mack, Angela Meade High School NT 2:58.96
Event 15 Boys 500 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 Maher, Tim Meade High School NT 7:48.60
2 Martin, Darin Edmund Burke Swim NT 8:40.34
Event 16 Girls 500 Yard Freestyle
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 brown, renee Edmund Burke Swim NT 5:28.84
2 long, denise Grace Brethren NT 8:11.45
3 Jordan, Iman Edmund Burke Swim NT 8:11.59
Event 17 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Meade High School A NT 2:03.29
2 Edmund Burke Swim A NT 2:16.06
3 Grace Brethren A NT 2:23.63
Event 18 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Meade High School A NT 2:30.47
1) Abrams, Sarah
2 Grace Brethren A NT 2:37.65
3 Edmund Burke Swim A NT 2:41.46
Event 19 Boys 100 Yard Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 Tucker, Matt Edmund Burke Swim NT 1:05.12
2 heying, kevin Grace Brethren NT 1:14.68
3 Warshauer, Steven Meade High School NT 1:38.64
4 Sowers, Garrett Meade High School NT 1:46.24
5 brooks, jon Grace Brethren NT 1:55.09
6 caumen-white, charlie Edmund Burke Swim NT 2:17.30
Event 20 Girls 100 Yard Backstroke
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 Williams, Sam Edmund Burke Swim NT 1:19.76
2 Kennedy, Virginia Meade High School NT 1:30.43
3 long, denise Grace Brethren NT 1:35.97
4 Glist, Anna Edmund Burke Swim NT 1:40.67
5 meadows, andi Grace Brethren NT 2:01.41
6 Mack, Angela Meade High School NT 2:44.74
Event 21 Boys 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 gilmore, jon Grace Brethren NT 1:18.84
2 Pierce, Phillip Meade High School NT 1:20.55
3 Diamond, Zack Edmund Burke Swim NT 1:27.31
4 valdez, henry Edmund Burke Swim NT 1:31.11
5 huet, christian Grace Brethren NT 1:45.36
Event 22 Girls 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Seed Time Finals Time
1 keller, leo Edmund Burke Swim NT 1:28.57
2 johnston, grace Edmund Burke Swim NT 1:34.80
3 dallahan, erin Grace Brethren NT 1:35.62
4 Cookman, Susan Meade High School NT 1:37.13
5 bonomo, meghan Grace Brethren NT 1:37.32
6 weisser, monkan Edmund Burke Swim NT 1:43.82
Event 23 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Edmund Burke Swim A NT 4:42.81
2 Meade High School A NT 4:50.00
3 Grace Brethren A NT 5:51.16
Event 24 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Edmund Burke Swim A NT 4:27.16


Grace Brethren & Edmund Burke @ Meade - 1/28/2006
Dual Meet Scores - Through Event 24
 
Men
 
Edmund Burke Swim 73.00 57.00 Grace Brethren
 
Meade High School 70.00 64.00 Edmund Burke Swim
 
Meade High School 74.00 54.00 Grace Brethren
 
Women
 
Edmund Burke Swim 96.00 49.00 Grace Brethren
 
Edmund Burke Swim 99.00 43.00 Meade High School
 
Grace Brethren 69.00 48.00 Meade High School